Podle zprávy nedokázaly společnosti vyvrátit obavy týkající se jejich spojení s čínskou vládou a armádou. Jde přitom o jedny z největších světových výrobců zařízení pro telekomunikační sítě.

"Čína má prostředky, příležitost a důvod používat telekomunikační firmy pro zákeřné cíle," uvádí zpráva a dodává: "Na základě tajných a veřejných informaci, u Huawei a ZTE nelze věřit tomu, že by byly prosty státního vlivu, a proto představují bezpečnostní riziko pro Spojené státy a naše systémy."

Sídlo ZTE v Číně

Sídlo ZTE v Číně

FOTO: Tyrone Siu, Reuters

Huawei i ZTE už dříve podobná podezření popíraly a čínské ministerstvo zahraničí obvinilo Spojené státy z předsudků. "Čínské telekomunikační firmy rozvíjejí svůj mezinárodní obchod na tržních principech," řekl mluvčí ministerstva Chun-lej.

Viceprezident Huawei William Plummer řekl, že poslední obvinění telekomunikačních firem jsou politicky motivovaná.

K podezření v případě Huawei přispívá i to, že ji v roce 1988 založil bývalý člen čínské lidové armády Žen Čeng-fej. Kvůli tomu panují obavy, že má silné vazby na armádu. Objevila se i obvinění, že pomáhá Číně získávat data o cizích státech a firmách. Spolu se ZTE čelila obvinění, že některá jejich zařízení byla instalována se programem, který citlivé informace přeposílal do Číny.

Loni jí bylo zakázáno koupit americkou počítačovou společnost 3Leaf Systems.