"Chci nominovat muže, který je navenek kliďas, uvnitř ale hoří pro Ameriku," prohlásil Clinton, jenž si okamžitě získal publikum na sjezdu. Obamu, se kterým v minulosti měl značně chladné vztahy, vylíčil jako muže, který je zárukou opětovné prosperity Američanů; muže, který by měl dokončit rozdělanou práci a který se dokáže přenést přes stranické půtky. Ukázal to podle něj, když do své vlády jmenoval hned několik demokratů, kteří v minulých primárkách podporovali jeho rivalku, Clintonovu ženu Hillary. A jmenoval i ji samotnou.

Clinton projevil i smysl pro humor. Když Obamu pozval na závěr vystoupení na scénu a současný prezident přišel, Clinton se mu hluboce poklonil, čemuž se Obama ze srdce smál.

Bill Clinton se klaní přicházejícímu Barcku Obamovi.

Bill Clinton se klaní přicházejícímu Baracku Obamovi.

FOTO: ČTK/AP

"Jestliže chcete žít jen za sebe a nechat vítěze ovládnout celou společnost, měli byste podpořit republikány. Jestliže chcete zemi, kde se sdílí příležitosti i odpovědnost - a my všichni jsme součástí společnosti - měli byste hlasovat pro Baracka Obamu a Joe Bidena," řekl Clinton.

Kritika extremismu u republikánů 

"Demokracie prostě nemusí být krvavý sport, ale čestný podnik," řekl bývalý prezident. Republikánům vytknul, že se jejich strany zmocnilo extrémní křídlo, které je plné nenávisti vůči současnému šéfovi Bílého domu. "I když s republikány často nesouhlasím, nikdy jsem se je nenaučil nenávidět tak, jako krajní pravice, jež nyní tuto stranu ovládá, podle všeho nenávidí prezidenta Obamu a demokraty," podotkl Clinton, který zkritizoval i republikánský program: "Moc toho neřekli o idejích, které nabízeli v posledních dvou letech."

Clintonův projev byl do značné míry improvizovaný a připraveného textu se držel jen rámcově, což publikum ocenilo. Exprezident pak jeho značnou část věnoval podrobnému vyvracení údajných republikánských nepravd o současném prezidentovi a jeho politice.

Obhajoba Obamy

Američané se podle něj v rozporu s tím, co říkají protivníci demokratů, mají lépe než před čtyřmi lety. Obama, jehož nominaci potvrdili delegáti hlasováním, podle něj zastavil propad ekonomiky a masivní úbytky pracovních míst. Clinton uvedl, že za posledních 29 měsíců v americkém soukromém sektoru vznikly milióny pracovních pozic. A bylo by jich prý více, kdyby republikáni loni v Kongresu nezablokovali Obamovy plány na podporu tvorby pracovních příležitostí. "Prezident Obama tak vytvořil plus 4,5 miliónu míst, republikáni v Kongresu nula," řekl bývalý americký prezident.

Bill Clinton při projevu

Bill Clinton při projevu

FOTO: ČTK/AP

Zároveň uznal, že situace v zemi stále není dobrá, žádný prezident by ale podle něj nenapravil tak vážné problémy za čtyři roky. Obama by proto podle Clintona měl dostat důvěru i v dalším období. Republikáni by podle něj naopak v případě vítězství ohrozili v USA sociální výdobytky včetně zdravotní péče. "Plán prezidenta Obamy snižuje dluh, ctí naše hodnoty a prosvětluje budoucnost pro naše děti, rodiny a zemi," poznamenal Clinton. "Udržíme (ho u moci), aby mohl pokračovat v práci."

Vrátil se i ke svému působení v Bílém domě, které nyní mnoho Američanů považuje za poslední období skutečné prosperity. "Lidé se mne pořád ptají, jak to, že jsme dosahovali přebytkových rozpočtů. Jaké nové myšlenky jsme přinesli? Vždycky jim dávám jednoslovnou odpověď: aritmetiku," řekl Clinton.

Bill Clinton a Barack Obama (vpravo) zdraví delegáty sjezdu republikánů.

Bill Clinton a Barack Obama (vpravo) zdraví delegáty sjezdu republikánů.

FOTO: ČTK/AP

Právě s aritmetikou podle něj mají problém republikáni. Pokud by splnili své plány daňových škrtů ve výši pěti biliónů dolarů, znamenalo by to podle něj buď odstranění tolika daňových výjimek, že by většině Američanů odvody vzrostly, rozvrácení veřejných rozpočtů, anebo další zadlužení země. Státní dluh USA v současné době činí 16 biliónů dolarů. Výrazně přitom vzrostl během vlády současného prezidenta.