"Mitt! Mitt! Mitt!," přivítali potleskem a skandováním delegáti výsledek.

Sjezd Republikánské strany v Tampě

Sjezd Republikánské strany v Tampě

FOTO: ČTK/AP

Šestapadesátiletý republikánský politik si nominaci zajistil na konci května letošního roku po hlasování v primárkách v Texasu. Nynější rozhodování zástupců jednotlivých států unie tak bylo formalitou.

Romneymu ale otevřelo cestu k penězům, jež on i strana zatím nashromáždili na volební kampaň proti demokratickému prezidentovi Baracku Obamovi. Stane se tak, až nominaci ve čtvrtek oficiálně přijme ve svém projevu na závěr sjezdu.

Spolu s ním se do volebního klání postaví kongresman Paul Ryan, který je Romneyho kandidátem na viceprezidenta.

Paul Ryan

Paul Ryan

FOTO: ČTK/AP

Věřte mu, vyzývala manželka

Romneyho na sjezdu podpořila jeho manželka Ann, která měla za úkol "polidštit" svého často strojeného chotě. Připomenula jejich skromné začátky, a reagovala tak na častou kritiku, že její manžel jako miliardář nerozumí problémům běžných lidí.

Zdůraznila důležitost žen v americké společnosti. Zmínila mimo jiné i to, že bývalý massachusettský guvernér ji vždy dokázal rozesmát a dokáže to i dnes. Vyzdvihla také to, že Romney vždy pomáhal ostatním, i když o tom nerad mluví.

Odmítla také útoky na úspěch svého manžela. Vše si podle ní v životě vydřel. "Tento muž neselže. Tento muž nás nezklame. Tento muž pozvedne Ameriku," uvedla Romneyová. "Mittovi můžete věřit," dodala za mohutných ovací přítomných. Její manžel ji pak na pódium přišel políbit.

Mitt Romney s manželkou Ann

Mitt Romney s manželkou Ann

FOTO: Brian Snyder , Reuters

Sjezd republikánů potrvá do čtvrtka, kdy přednese projev sám Romney. Očekává se, že akce se zúčastní téměř 2 300 delegátů a zhruba stejný počet náhradníků. O sjezdu z místa informuje kolem 15 000 novinářů z celého světa.
Strana na akci kvůli původně tropické bouři a nyní už hurikánu Isaac vyčlenila tři dny místo původně plánovaných čtyř. Jejím prvním dnem tak bylo úterý.