Prezident Barack Obama vyhlásil ve státě Louisiana preventivně nouzový stav a nabádal lidi, aby se chovali disciplinovaně a v případě, že budou vyzváni, aby bez prodlení opustili své domovy.

„Teď není čas na to pokoušet osud a ignorovat varování úřadů. Berte to vážně,“ prohlásil Obama.

Během nouzového stavu mohou být ihned uvolněny federální rezervy na pomoc postiženým oblastem.

Video

Expirované video

Přípravy na Isaaka v Biloxi a New Orleans (Reuters)

Isaac už dosáhl rychlosti 120 kilometrů v hodině. Hurikán by mohl přinést až 51 centimetrů dešťových srážek a hrozí i utváření tornád.

Očekává se, že na pobřeží Isaac, který si v minulých dnech vyžádal nejméně 24 mrtvých na Haiti a v Dominikánské republice, dorazí v noci na středu. Varování před ním platí pro 650 kilometrů široký územní pás od Louisiany po hranici mezi Floridou a Alabamou.

Hurikán Isaac míří přímo na New Orleans.

Hurikán Isaac míří přímo na New Orleans.

FOTO: ČTK/AP

Katrina byla mnohem silnější

Na příchod Isaaka se připravuje i New Orleans, který před sedmi lety Katrina a záplavová vlna z velké části zničila. Zemřelo tehdy přes 1800 lidí.

Isaac sice míří přímo na město, ale Katrina byla výrazně silnější. „Bude to dobré,“ uklidňoval v úterý obyvatele starosta města Mitch Landrieu. Spousta z nich město opustila a uchýlila se do vyšších poloh.

Lidé v autech opouštějí New Orleans a míří do Baton Rouge.

Lidé opouštějí New Orleans a míří do Baton Rouge.

FOTO: ČTK/AP

Také na pobřeží úřady evakuovaly lidi z níže položených míst. Očekává se, že mezi nejhůře postiženými budou oblasti v Alabamě a Mississippi. Škody předpokládají také těžaři ropy. Kvůli živlu byla ze 78 procent pozastavena produkce ropy a ze 48 procent produkce zemního plynu.