Jeden ze spolužáků Róbert popsal televizi Joj Lizoně jako sebevědomého a agresivního mladíka: „Chodili jsme spolu do základní školy a už tam byl podivín. Měl zvláštní chování, které se projevovalo i na spolužácích.“

Lizoň pak studoval na bratislavském gymnáziu. Po návratu z ročního studijního pobytu v USA měl vykonat rozdílové zkoušky, ale nesložil je z matematiky. „Třetí ročník proto nedokončil. Ročník měl opakovat, ale do školy už nenastoupil a střední školu neskončil,“ cituje deník Nový čas nejmenovaný zdroj z gymnázia. Na Slovensku se Lizoň oženil se spolužačkou Katkou.

V roce 1991 se Lizoň vystěhoval do USA, kde později získal americké občanství.  americká média ho označovala za Čecha, protože byl veden ještě jako občas Československa.

Zadržený Peter L.

Zadržený Peter Lizon

FOTO: ČTK/AP

Se svou druhou ženou, o šest let starší Američankou Stephanií, žil v posledních letech na farmě v Západní Virginii. Lizoň ji měl podle vyšetřovatelů deset let týrat, bezohledně ji bít a pálit žehličkou i horkou pánví. Její tělo bylo pokryté jizvami. Držel prý ženu v poutech i při dvou porodech. Jedno dítě se narodilo mrtvé a Lizoň jeho tělo pohřbil. Roční chlapec domácí porod přežil, ale nikdy nebyl u lékaře.

Celý případ vyšel najevo letos začátkem července, když Stephanie od muže utekla a skončila v azylovém domě. Na policii se obrátily jeho pracovnice, když zjistily podrobnosti celého případu. [celá zpráva]