Stroj se zřítil po půlnoci poblíž ostrova Bloodsworth na břehu řeky Nanticoke, jen 30 kilometrů od základny US Navy Patuxent. Spadl do neobydlené bažinaté části. Pád potvrdil pilot stíhačky F/A -18 Hornet.

Letouny RQ-4 Global Hawk společnosti Northrop Grumman v ceně 176 miliónů dolarů za kus využívá americké letectvo k průzkumu a sledování. Stroj s rozpětím křídel 35 metrů a o hmotnosti 11,6 tuny vydrží ve vzduchu 30 hodin bez doplňování paliva a může létat ve výšce až 18 kilometrů.

RQ-4 Global Hawk patří k nejmodernějším americkým bezpilotním letadlům. Použit byl i při monitorování katastrofy jaderné elektrárny ve Fukušimě stejně jako nad Pákistánem.

Do výzbroje se je rozhodlo zařadit i námořnictvo, které hledá stroj s dlouhodobou výdrží pro průzkum a sledování. Firma Northrop Grumman proto vyvinula stroj MQ-4C.

Pozemní verze měla do roku 2015 plně nahradit slavná průzkumná letadla U-2, z nichž jedno bylo sestřeleno nad SSSR. K plné náhradě ale zatím nedošlo, protože se ukázalo, že je bezpilotní stroj mnohem dražší, než se čekalo, a má i vysoké provozní náklady, což je v době krize a úspor problém.

Stroj typu RQ-4 Global Hawk byl v pondělí na pravidelném letu, když s ním řídící středisko ztratilo kontakt. Stroj se poté zřítil do křovin poblíž Salisbury.

Podle amerického námořnictva jsou havárie tohoto typu bezpilotního letounu značně neobvyklé. Stroje se využívají od roku 2008 a od té doby nalétaly 5500 hodin.