Heartland Institute na kontroverzním billboardu zobrazil teroristu Teda Kaczynského známého jako Unabomber doplněný textem "Stále věřím v globální oteplování. A co vy?" Na jiných obřích plakátech se měl podle plánů organizace objevit Usáma bin Ládin či mnohonásobný vrah Charles Manson. Institut po negativních reakcích kampaň zastavil, odmítnul se ale za ni omluvit, když ji označil za experiment.

Organizace nicméně stále čelí kritice a opouštějí ji i někteří sponzoři, například velká americká pojišťovací společnost State Farm. Svou účast na konferenci, kterou by měl 21. května otevřít Klausův projev, pak odvolali někteří prominentní řečníci - kanadský ekonom Ross McKitrick a kanadská blogerka skeptická vůči teoriím o podílu člověka na změně klimatu Donna Laframboiseová.

Ke kampani má výhrady i Klaus, účast kvůli nim ale neruší. "Prezident Klaus je rozhodně proti neseriózním, agresivním a provokativním billboardovým kampaním, jako je ta, již nedávno použil Heartland Institute," uvedl podle The Guardianu prezidentův mluvčí. "Konference se zúčastní," dodal. Klaus již na konferenci vystupoval v minulosti.

Heartland Institute vznikl v roce 1984. Zaměřuje se na podporu volnotržních řešení ekonomických a sociálních problémů. V současnosti institut patří ve Spojených státech mezi nejhlasitější kritiky zastánců současné teorie změny klimatu, na níž se nicméně shodla naprostá většina vědecké komunity.
V 90. letech minulého století institut spolupracoval s tabákovým koncernem Philip Morris na studii, jež zpochybňovala důsledky pasivního kouření. Mezi jeho sponzory byl v minulosti také ropný gigant ExxonMobil. Avšak nyní již tato firma odpůrce teorie změny klimatu nepodporuje. Institut ale například podporují i miliardářští bratři Kochové, kteří stojí za vzestupem amerického konzervativního hnutí Tea Party. Mezi jeho sponzory je i Microsoft či farmaceutické firmy Pfizer a Eli Lilly.