Komise po jedenáct hodin trvající debatě v marylandském Silver Spring doporučila poměrem hlasů 19:3 k dennímu užívání tablety Truvada pro lidi, u nichž existuje zvýšené riziko nákazy HIV. Její stanovisko není pro úřad pro kontrolu léčiv závazné, FDA ho nicméně většinou následuje.

FDA už dříve povolila užívání tablet Truvada lidem, kteří jsou nakaženi HIV. Ačkoliv prášky mají i kritiky, předloňské studie prokázaly, že přípravek vyráběný kalifornskou firmou Gilead Sciences snížil riziko nákazy u zdravých partnerů osob nakažených HIV o 44 až 73 procent.

Odpůrci prodeje prášků se obávají zejména toho, že lidé díky nim získají falešný pocit bezpečí. Poukazují také na to, že existují i levnější formy prevence a podpora výroby a distribuce prášků je nákladná, kvůli čemuž by mohly finančně utrpět jiné projekty.

„Truvada se musí brát každý den, naprosto pravidelně. Moje zkušenost zdravotní sestry ale říká, že to se nestane. Za osm let mé praxe nebyl jediný pacient, o něhož jsem se starala, stoprocentně spolupracující,“ poukázala navíc před komisí zdravotnice Karen Haugheyová.

FDA by měla o prodeji Truvady rozhodnout do 15. června.