V pondělí se objevila informace o tom, že CIA zmařila plánovaný útok na letadlo směřující do USA. Jemenská Al-Káida ho prý chtěla provést stejným způsobem jako neúspěšný atentát z roku 2009, tedy pomocí výbušniny, kterou by atentátník pronesl na palubu ve spodním prádle. Jemenská vláda podle agentury Reuters o chystaném plánu Al-Káidy nic nevěděla. [celá zpráva]

Brennan v ABC neřekl, zda Al-Káida vybrala pro útok právě agenta, kterého se podařilo do teroristické sítě nasadit. Uvedl však, že agent "je bezpečně pryč z Jemenu" a že se mu s sebou podařilo odvézt i připravenou výbušninu.

Brennan také podotkl, že CIA nepovažovala hrozbu atentátu za akutní, a proto americké úřady nezvýšily stupeň varování před teroristickým útokem. Agent nasazený mezi teroristy prý měl situaci pod kontrolou.

Nová bomba neobsahovala kovy

Bombu nyní zkoumají protiterorističtí odborníci amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Podle nich měla nálož účinnější roznětku než ta, kterou nigerijský útočník v roce 2009 propašoval do letadla směřujícího do Detroitu. Při odpálení by se tak pravděpodobně neopakovala situace z Vánoc 2009, kdy nálož pouze vzplanula a cestující ji dokázali uhasit.

Nová bomba také neobsahovala žádné kovové součásti, takže by ji podle FBI nezaznamenaly detektory kovů na letištích. Zatím není jasné, zda by bombu odhalily tělesné skenery, které se po incidentu z roku 2009 začaly na amerických letištích zavádět, a které dokážou zobrazit, co mají lidé pod oblečením.

Americké úřady nicméně kvůli odhalenému plánu na útok nehodlají dál zpřísnit bezpečnostní opatření na letištích. Ty už nyní zahrnují zouvání bot, kontrolu v tělesném skeneru a v některých případech i zevrubnou osobní prohlídku.