„Tohle je velmi emotivní, silný, hořkosladký moment,“ citovala agentura Reuters astronauta Mika Mullana, účastníka tří expedic Discovery sledujícího poslední vzlétnutí Discovery na upraveném Boeingu 747 z Kennedyho vesmírné střediska na Floridě

„Je to smutná podívaná,“ potvrdila astronautka Nicole Stottová, která byla součástí poslední vesmírné expedice raketoplánu. „Díváte se na to a nemůžete nebýt ohromeni. A v tom je teď moje naděje, že pokaždé, když se na tento raketoplán někdo podívá, pocítí, že tohle můžeme dokázat, když se snažíme,“ dodala.

Discovery na poslední cestě před přistáním zakroužil nad metropolí Washingtonem.

Discovery letí nad Kapitolem

Discovery letí nad Kapitolem

FOTO: Kevin Lamarque, Reuters

Raketoplány dolétaly loni po dokončení ISS, projektu za sto miliard dolarů, na němž se podílelo 15 zemí. Spojené státy nyní plánují novou generaci vesmírných strojů, které by astronauty dopravily až za orbit stanice nacházející se ve výšce 384 kilometrů.

Raketoplán Discovery na speciálně upraveném Boeingu 747 na cestě do Virginie

Raketoplán Discovery na speciálně upraveném Boeingu 747 na cestě do Virginie

FOTO: Pierre Ducharme, Reuters

Discovery, který poprvé letěl do vesmíru v srpnu 1984, v muzeu v Chantilly nahradí vesmírnou loď Enterprise, která se ještě tento měsíc přesune do muzea v New Yorku.

Rovněž dva zbylé raketoplány Endeavour a Atlantis budou k dispozici veřejnosti, a to návštěvníkům muzea při Kennedyho středisku a vědního muza v Los Angeles.