Cílem je podle oficiálních prohlášení zlepšení kulinářských prožitků a ochrana zdraví hostů i zaměstnanců. Odpůrci úpravy však v této karibské zemi proslulé doutníky Cohibas, Montecristos a Romeo a Julietas protestují a tvrdí, že kouření je součástí místního šarmu.

"Nekuřácké prostory? Neuvěřitelné," říká Michael Kuntze, německý manažer, který právě vychutnává doutník a usrkává rum a colu v hotelu Conde de Villanueva, v jedné z proslulých havanských kuřáren. "Taková nařízení máme v Evropě, a nechceme je tady. Proto sem jezdíme," vysvětluje rozhořčeně.

Kouřil i exprezident Fidel Castro (na snímku v polovině 80. let)

Kouřil i exprezident Fidel Castro (na snímku v polovině 80. let)

FOTO: fotobanka Profimedia

Zavedení zákazu kouření oznámilo od konce roku 2011 nejméně devět státních restaurací v turistické oblasti Havany a další se na to připravují.

Zákaz se přitom netýká barů a nočních klubů, ani soukromých restaurací. Havanští úředníci tvrdí, že nejde o nařízení shora, ale spíše o trend, který se šíří v samotných restauracích. Připouštějí ale, že nějaké oficiální nařízení by mohlo brzy přijít.

"Existuje kampaň na světové úrovni, které bychom se také měli zúčastnit a vytvořit tak zdravější prostor pro nekuřáky i kuřáky," říká jeden z nich.

Hosté přitom mohou svůj doutník vychutnat hned po jídle, pouze se musí přesunout ke stolkům venku. Tam se mohou zároveň kochat pohledy na promenády, náměstí a užívat si tropického vánku.

Zavést pravidla do praxe bude těžké

Pro mnoho Kubánců zůstává ale opatření těžko přijatelné. Ostrovní země je proslulá doutníkovým průmyslem, který každoročně vydělá přes 400 miliónů dolarů (zhruba sedm miliard korun). I když bylo v minulosti nějakého zboží nedostatek, cigarety byly stále součástí měsíčních přídělů. Dokonce i nekuřáci měli z dotovaného tabáku užitek, když ho vyměňovali na černém trhu za jiné zboží.

Doutníkový průmysl Kubě každoročně vydělá přes 400 miliónů dolarů.

Doutníkový průmysl Kubě každoročně vydělá přes 400 miliónů dolarů.

FOTO: fotobanka Profimedia

V současné době ale státní rozhlas provádí informační kampaň o škodlivosti kouření a na cigaretových balíčkách stojí zdravotní varování. Zmizely i automaty na cigarety. Vláda začala omezovat vydávání poukázek na cigarety v 90. letech, a v roce 2010 je úplně zastavila.

Podle statistik stále kouří čtyři Kubánci z deseti, což je ale podstatný pokles z 60 až 70 procent kuřáků v 70. letech. Od roku 2005 platí zákaz kouření v divadlech, obchodech, autobusech, taxíkách, restauracích a dalších uzavřených veřejných prostorech. Mnoho lidí přitom ale opatření stále ignoruje a turistům by na Kubě doutník chyběl. "Co je Kuba? Rum, doutníky, slunce a lidi," konstatuje cestovatel z Hamburku, Dirk Brodersen. "Kubánský jazz bez doutníku - to není dobré," dodává.