"Jediný rozumný výklad 13. dodatku je ten, že se vztahuje na člověka, a ne na nelidské bytosti, jako jsou třeba kosatky," uvedl ve zdůvodnění rozsudku soudce Jeffrey Miller. "Historické i současné zdroje ukazují, že pojmy otroctví a nedobrovolná práce se vztahují pouze na lidi," doplnil.

Soudce také uvedl, že pokud se členové PETA domnívají, že akvárium s kosatkami špatně zachází, měli by si stěžovat na základě federálních a kalifornských zákonů o ochraně zvířat.

PETA loni na podzim podala žalobu jménem pěti kosatek v akváriu SeaWorld. Tvrdila, že zábavní park porušuje ústavní zákaz otroctví, když mořské savce nutí žít v zajetí a vystupovat v představeních akvária.

Advokáti zábavního parku podání žaloby kritizovali, stejně jako američtí odborníci na ústavní právo. Podle nich PETA svou žalobou snižuje podstatu lidství černochů, kteří byli v minulosti jako otroci drženi.

Kosatka dravá (Orcinus orca)

největší zástupce čeledi delfínovitých. Nepřesně bývá nazývána "velryba zabiják". Omyl souvisí se vžitým anglickým označením "killer whale". Mezi velryby ale nepatří a vůči lidem není agresivní.