Skupinu podle vyšetřovatelů vedla 52letá Kanaďanka Cynthia Vanierová, která podle kanadských médií dříve pracovala jako prostřednice mezi úřady a domorodým kmenem v Ontariu. Spolupracovali s ní dva Mexičané a jeden Dán. Pátý podezřelý se skrývá.

Pro Saadího Kaddáfího a jeho rodinu měl gang falešné pasy pocházející z krádeže 4 586 prázdných cestovních dokumentů v Ciudad de México z roku 2009. Kaddáfí měl v Mexiku žít pod falešným jménem Daniel Bejar Hanan, napsal deník El Universal.

Skupina byla tento týden obviněna z pašování lidí, padělání dokumentů a organizovaného zločinu.

Piloti odmítli přistát

Poprvé se pokusila diktátorova syna a jeho rodinu přivézt v červenci, tedy v době vrcholících bojů povstalců se silami plukovníka Kaddáfího. Najala piloty, s nimiž letěla do Kosova, odtud do Tuniska a pak do Libye, kde ale piloti ani přes pohrůžky odmítli přistát.

Pro druhý pokus se gang snažil najmout nové piloty. Podnik byl ale vyzrazen, mexické úřady na něj upozornily anonymní e-maily. Čtveřice byla zatčena v listopadu.

Kanadské noviny už dříve informovaly o tom, že Saadí Kaddáfí si v Mexiku zakoupil luxusní rezidenci v přímořském resortu. [celá zpráva]

Podle AP byl zakoupen i apartmán v hotelu St. Regis v hlavním městě.

Bývalý elitní voják Gary Peters v prosinci novinám potvrdil, že měl pomáhat s útěkem Kaddáfího mladšího z Libye. O akci podle jeho tvrzení mexické úřady věděly.

Saadí Kaddáfí je s rodinou v Nigeru.