"Do konce mého druhého funkčního období bude na Měsíci trvalá základna, která bude americká," řekl Gingrich podle agentury AP. Lunární komplex by podle něj sloužil vědě, turismu i výrobě. Také by rád vybudoval robustní vesmírný průmysl obdobný tomu leteckému, který zahájil svůj boom ve 30. letech minulého století.

Středeční prohlášení není první, v němž se Gingrich netajil vesmírnými ambicemi. Už loni v prosinci podpořil nápad využít Měsíc k těžbě nerostných surovin. Jeho hlavní rival Mitt Romney tyto vize kritizoval jako finančně náročné.

"Jsem hrdý na to, že hledám věci, které dávají mladým lidem důvod studovat vědy, matematiku a technologie. Říkám jim, že jednou mohou snít o cestě na Měsíc, že mohou snít o cestě na Mars," prohlásil Gingrich v odpovědi na Romneyho kritiku.

Otázkou podle AP zůstává financování takovýchto projektů. Gingrich počítá s pobídkami, které pomohou udržovat investice v soukromém sektoru. I ty ale vyžadují peníze a Gingrich míní radikálně snížit daně.

Snížení daní

Gingrich počítá s daňovou reformou, která by snížila příjmy z daní o 1,3 biliónu dolarů, tedy o třicet pět procent. Chce zrušit daň z nemovitostí a ze zisků z kapitálu a zavést alternativní patnáctiprocentní rovnou daň s odpočtem 12 000 dolarů. Daň pro firmy chce snížit z 35 na 12,5 procenta, takže jedna z nejvyšších by se stala jednou z nejnižších ve světě. Odpůrci plánu ale říkají, že plán by automaticky vedl k velkému deficitu rozpočtu.

Velké škrty v daních plánuje i jeho největší protivník Mitt Romney, který chce také zrušit daň z nemovitostí i daň z kapitálových příjmů do 200 000 dolarů. Daň firem by ale snížil z 35 procent jen na 25 procent. A nejvyšší daň z příjmů by měla klesnout z 35 na 25 nebo 20 procent. [celá zpráva]

Kosmické vize

Gingrichovy kosmické vize ale jsou zejména útokem na současného prezidenta Baracka Obamu, který omezil kosmický program. Američané berou úspěchy v kosmu jako důležité, což se ukázalo za Johna F. Kennedyho, který odstartoval program přistání na Měsíci.

Gingrich již loni v červnu podle webu space.com prohlásil, že Amerika již v minulosti šanci na lunární základnu promarnila. Podle něj stačilo prý vložit všechny peníze, které Washington investoval do vesmírné agentury NASA po přistání na Měsíci, jako pobídky do soukromého sektoru. "Mohli jsme dnes mít trvalou základnu na Měsíci, tři nebo čtyři trvalé stanice ve vesmíru a novou generaci vesmírných lodí," řekl.

Faktem ale je, že lidstvu zřejmě nezbývá, než dobýt blízký vesmír, neboť charakter lidské společnosti i ekonomiky je expanzní. O nutnosti opustit Zemi hovoří i fyzik Stephen Hawking. Jinak podle něj lidstvo nemá šanci přežít.

Rozhodně Gingrich jako první v republikánských primárkách přišel s vizí, což by mu mohlo pomoci k vítězství v primárkách. Gingrich je na vzestupu poté, co je o víkendu vyhrál v Jižní Karolíně. [celá zpráva]

Podle průzkumu Gallupova ústavu vedl Romney před Gingrichem ještě před týdnem o 23 procent. Nyní se jejich pozice prakticky srovnala, když pro Romneyho je po celých USA 29 procent republikánů a pro Gingriche 28.