Mladou Nizozemku v přístavu vítaly desítky lidí, kteří jí na uvítanou postavili improvizovaný most, jenž měl vyznačovat pomyslnou cílovou pásku.

"Byly chvíle, kdy jsem si sama říkala: 'Co tady ksakru dělám?'. Ale skončit jsem nikdy nechtěla. Splnila jsem si sen," řekla rekordmanka po dokončení plavby.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Šestnáctiletá Nizozemka obeplula sama svět (zdroj: LauraDekker.nl)

Dekkerová přistává na Svatému Martinovi.

Dekkerová přistává na Svatému Martinovi.

FOTO: ČTK/AP

Dekkerové je přesně 16 let a čtyři měsíce. Dosud nejmladším člověkem, který sám obeplul svět, byla o půl roku starší Australanka Jessica Watsonová, jež plavbu podnikla před dvěma roky.

Dekkerová se na své více než 11 metrů dlouhé jachtě Guppy musela potýkat s týdny samoty a obavami z pirátů. Na lodi se také učila a psala domácí úkoly.

V Guinessově knize nebude

Do Guinessovy knihy rekordů ale její úspěch zapsán nebude. Její podnik provázely rozepře s úřady a soud. Dívka chtěla plavbu podniknout už jako třináctiletá, v čemž ji podporoval její otec, který s ní od rozvodu s matkou nežije. To se nelíbilo sociálnímu úřadu, který případ dohnal k soudu.

Rekordmanku v cíli vítaly desítky lidí.

Rekordmanku v cíli vítaly desítky lidí.

FOTO: ČTK/AP

Ten po 10 měsících plavbu povolil pod podmínkou, že dívka popluje ve větší lodi, než bylo plánováno, nakoupí si lepší navigační přístroje, absolvuje kurz první pomoci a zapíše se do korespondenčního školního kurzu. Právě z důvodu soudních sporů Guinessův výbor upustil od zapsání rekordu do slavné knihy a nehodlá tak činit ani v případě budoucích úspěšných pokusů, protože "nechce podporovat nebezpečné jednání mladých lidí".

Dekkerová v cíli ukazuje svůj pas plných razítek z různých zemí.

Dekkerová v cíli ukazuje svůj pas plných razítek z různých zemí.

FOTO: ČTK/AP

Mladá námořnice zatím neví, zda se do rodné země vrátí, soudní pře v ní podle jejích slov zanechala hořkost.

Dekkerová už jako dvanáctiletá uskutečnila sólovou plavbu z Nizozemska na britské ostrovy.