K úniku ropy došlo na podmořském vrtu provozovaném Chevronem v Atlantiku asi 370 kilometrů od brazilského pobřeží. Ve vrtu před dvěma týdny objevili vlasové trhliny, jimiž postupně uniklo do moře přes 400 000 litrů ropy.

Ve vrtu v Atlantiku objevili vlasové trhliny před dvěma týdny.

Ve vrtu v Atlantiku objevili vlasové trhliny před dvěma týdny.

FOTO: ČTK/AP

"Věříme, že se té nehodě dalo zabránit. Stal se tam zločin proti životnímu prostředí," prohlásil ministr životního prostředí Ria de Janeiro Carlos Minc.

Podle něj také Chevron čeká úhrada nákladů spojených s likvidací ropné skvrny. "Stále ještě sčítáme náklady," podotkl Minc s tím, že předběžně je částka vyčíslena na 5,6 miliónu dolarů. "Část peněz využijeme na zvýšení dohledu nad naším oceánem."

S nápravou nespěchali

Minc nehodu označil za výsledek nedbalosti americké společnosti. Uvedl rovněž, že Chevron příliš dlouho čekal, než o úniku ropy informoval brazilské úřady. Společnost podle něj začala pracovat na likvidaci úniku i ropné skvrny až deset dnů poté, co surovina začala prosakovat do moře.

Do moře uniklo přes 400 000 litrů ropy.

Do moře uniklo přes 400 000 litrů ropy.

FOTO: Rogerio Santana/Handout , Reuters

K úniku došlo asi 370 kilometrů od brazilského pobřeží.

K úniku došlo asi 370 kilometrů od brazilského pobřeží.

FOTO: Rogerio Santana/Handout, Reuters

Představitelé Chevronu přiznali odpovědnost za ropnou skvrnu. Ohradili se ale proti obvinění, že jim příliš dlouho trvalo, než se kvůli nehodě spojili s místními úřady.

Americká firma také zdůraznila, že ekologická havárie je nesrovnatelně menší proti loňské katastrofě v Mexickém zálivu. Tehdy vybuchla těžební plošina provozovaná firmou BP a z poškozeného vrtu na dně moře unikala ropa tři měsíce. Do moře se tehdy dostalo na 800 miliónů litrů suroviny.

Současný ropný únik není ani největším v brazilské historii. Nejhorší ropnou havárii země zažila v roce 1975, kdy z iráckého tankeru uniklo na pobřeží poblíž Ria de Janeiro zhruba 30 miliónů litrů ropy. Proslavené místní pláže pak musely být uzavřeny na tři týdny.