Britský tisk minulý týden napsal, že britská vláda odhaduje, že Izrael zaútočí na Írán do dvou měsíců, možná už před Vánocemi. Logisticky útok prý podpoří Spojené státy. Izraelci se údajně budou snažit zničit íránská jaderná zařízení.

Spekulace o útoku byly reakcí na zprávu, kterou krátce předtím zveřejnila Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Dospěla k závěru, že vše nasvědčuje tomu, že jaderné testy, které Írán provádí, jsou součástí vojenského programu. Teherán tvrdí, že se jedná jen o civilní jaderný program.

"Spojené státy silně cítí, že jedinou cestou k vyřešení tohoto problému je pracovat se spojenci, pracovat s mezinárodním společenstvím na rozvíjení sankcí a diplomatického úsilí, což bude více izolovat Írán," odpověděl šéf Pentagonu na cestě do Kanady na otázku, co řekne při tamním setkání s Barakem ohledně Íránu.

Izrael: je to nejhorší řešení, ale musí zůstat na stole

Předseda zahraničněpolitického a branného výboru izraelského parlamentu Šaul Mofaz z opoziční strany Vpřed stejně jako ministr zahraničí Avigdor Lieberman se nedávno otevřeně vyslovili pro "paralyzující sankce proti Íránu". "Vojenské řešení je to poslední možné a to nejhorší, musí ale zůstat na stole připravené k použití."

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov také označil jakoukoli případnou vojenskou akci proti Íránu za "velmi vážnou chybu", která by měla nepředvídatelné důsledky.

Podle Panetty by podobná akce nejen podle všeho poškodila ekonomiku v USA a ve světě, ale také by měla například dopad na působení amerických jednotek v oblasti. Přitom by takový útok podle amerického ministra zbrzdil vývoj íránského jaderného programu maximálně o dva roky.