Novináři se jednoho z favoritů republikánských primárek zeptali, zda souhlasil s postupem Baracka Obamy vůči Libyi. Cain, který na otázku očividně nebyl připraven, se nejprve dlouze zamyslel a poté se novinářů zeptal, zda jde o to, že Obama podporoval povstalce a byl proti Muammaru Kaddáfímu. "Chtěl jsem se ujistit, že mluvíme o tom samém, než řeknu: 'Ano, souhlasil jsem, nebo ne, nesouhlasil jsem'," vysvětlil svůj dotaz.

"Nesouhlasím s tím, jak postupoval, z následujícího důvodu. Hm, ne, to je něco jiného," pokračoval pětašedesátiletý podnikatel, který opakovaně zvedal oči v sloup. Poté řekl, že se musí vrátit zpátky, protože mu hlavou létá hodně věcí. Následně se novinářů dotázal, na co konkrétně se ho ptají. Po zopakování otázky se mu, byť s problémy, konečně podařilo odpovědět.

V úterý jeho mluvčí vše omlouval nedostatkem spánku. Cain se potýká s poklesem obliby. Jeho kampaň komplikují čtyři obvinění ze sexuálního zneužívání.

Zatmění mysli přitížilo i dalším straníkům

Cainovo klopýtnutí, jehož záznam se stal na internetu velmi populárním, si již vysloužilo srovnání s debatou republikánských kandidátů z minulého týdne, v níž svou paměť marně napínal texaský guvernér Rick Perry. "Zrušil bych (ministerstva) školství a obchodu. Na to třetí si nemohu vzpomenout. Přemýšlím. Nemohu si vzpomenout," snažil se tehdy Perry bez úspěchu vyjmenovat tři ministerstva, která by jako prezident zrušil.

Kvůli Libyi si ale vysloužila posměch i republikánská kandidátka na prezidentku Michele Bachmannová, když dala najevo nevědomost, že Libye leží v Africe. [celá zpráva]