Pokud Grassley svůj postoj nezmění, musel by tak Eisen za několik měsíců opustit Prahu a Česko by opět bylo bez amerického velvyslance.

Eisen doplácí na svou roli v předloňském sporném odvolání vysoce postaveného úředníka, který kritizoval spolupracovníky šéfa Bílého domu. O konci generálního inspektora Společnosti pro národní a komunitní služby Geralda Walpina rozhodl prezident Obama v červnu 2009.

Senátor Grassley krok od začátku kritizoval jako neodůvodněný. Eisen, jenž odvolání doporučil, a věc pak vysvětloval v Kongresu, podle něj zákonodárcům poskytl zavádějící informace.

Když pak měl vloni Senát projednat Eisenovu kandidaturu, senátor proti ní vznesl námitku. Nominaci Obamova poradce tím zablokoval. Praha se nakonec velvyslance po dvou letech letos v lednu dočkala, když Obama Eisena jmenoval bez souhlasu Senátu na omezenou dobu jednoho roku.

Klaus: Být znovu bez velvyslance je pro nás nevýhoda

"Senáty, sněmovny, kongresy mají své mechanismy. Já myslím, že je to osobnější otázka mezi jedním velvyslancem  a senátorem, do toho my nemáme co mluvit," řekl Novinkám prezident Václav Klaus, který je právě na návštěvě ve Spojených státech.

"Dnes jsme se shodou okolností , aniž bychom tento výsledek tušili, s tímto senátorem v rámci skupiny senátorů setkali, čekali jsme, že se o tom zmíní, nezmínil. Teprve následně jsme se dozvěděli, že vznesl nějaké námitky," pokračoval Klaus.

"Pro nás je to smolná otázka v jedné věci, že jsme byli jistou dobu bez amerického velvyslance, pokud by nás to mělo ohrozit znova, je to pro nás samozřejmě zjevná nevýhoda," uzavřel prezident.

Norman Eisen
Dosavadní Obamův poradce pro etiku má kořeny v bývalém Československu. Pocházela odsud jeho matka, otec se narodil v Polsku. Oba rodiče přežili holocaust.
Předtím, než začal pracovat v Bílém domě, byl Eisen 17 let partnerem ve washingtonské právní firmě Zuckerman Spaeder. Je také spoluzakladatelem organizace Občané pro zodpovědnost a etiku ve Washingtonu (CREW), jejíž hlavní činností je kontrola vlády. Eisen s vyznamenáním vystudoval dvě americké prestižní školy, a to Brownovu univerzitu a Harvardovu univerzitu, kde se seznámil s Obamou.