„Naše země konečně uzavře kapitolu nespravedlnosti pro gaye a lesbičky a upevní rovnost mezi Američany,“ prohlásila šéfka demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová, která byla hlavní zastánkyní změny. Mluvčí Pentagonu George Little dodal, že armáda je na změnu připravena a 97 procent jejích příslušníků už bylo o zákonné změně a jejích praktických důsledcích informováno.

Homosexuálové směli v americké armádě sloužit, ale v případě odhalení jejich orientace jim hrozilo propuštění. Prezident Barack Obama a část vedení Pentagonu se snažili zákon změnit, ale změna narážela v Senátu a u soudů. Nakonec ji ovšem soud i Kongres posvětil.

Deník The Guardian před časem upozornil, že množství organizací na ochranu práv homosexuálů gaye a lesbičky před přiznáním jejich orientace varovalo. Obávají se, že pravidlo bude znovu změněno do své původní podoby a žadatelé budou propuštěni.

Zákaz zjišťovat a zveřejňovat sexuální orientaci vojáků platil od roku 1993. Na jeho základě bylo mezi lety 1997 a 2008 z armády propuštěno 10 500 příslušníků. Před zákazem platilo, že homosexuálové nejsou pro vojenskou službu vhodní. Zastánci zákazu tvrdí, že rekrutování homosexuálů sníží morálku branných sil.