Pilot Jimmy Leeward, který v civilu pracoval jako realitní agent ve floridském městě Oscala, při neštěstí zemřel. Muž na historických letadlech závodil desítky let. Soutěž byla zrušena.

Letadlo P-51 Mustang těsně po nehodě.

Letadlo P-51 Mustang těsně po nehodě.

FOTO: ČTK/AP

Podle svědků muselo mít letadlo z dob druhé světové války P-51 Mustang technické problémy. Neletělo nijak nebezpečně nízko nad zemí. "Zdá se, že byl problém na letadle, najednou začalo padat," citovala BBC ředitele soutěže Mika Houghtona.

Záchranáři procházejí troskami v místě, kde se zřítil historický letoun P-51 Mustang

Záchranáři procházejí troskami v místě, kde se zřítil historický letoun P-51 Mustang

FOTO: ČTK/AP

Podle diváků se ale pilot v poslední chvíli zachoval hrdinsky, protože ještě dokázal padající stroj dostat dál od hlavního davu. Kdyby to neudělal, obětí mohlo být podle svědků mnohem více.

Dopad stroje P-51 Mustang

Dopad stroje P-51 Mustang

FOTO: ČTK/AP

"Pilot je hrdina, zachránil dnes mnoho životů, mohlo to být mnohem horší, i když zraněné samozřejmě lituji," řekl Ben Cissel, který seděl asi 30 metrů od místa, kam letadlo spadlo.

"Vypadalo to, že vidí dav a letadlo v poslední vteřině přitáhl, zachránil tak 200 až 300 lidí," myslí si Cissel.

Záběr letadla P-51 Mustang těsně před dopadem

Záběr letadla P-51 Mustang těsně před dopadem

FOTO: ČTK/AP

Z místa bylo odvezeno 54 zraněných, 25 je jich stále v nemocnici ve městě Reno. Podle BBC je jich 15 ve vážném stavu. Podle svědků trosky letadla amputovaly lidem části těl. [celá zpráva]

Místo dopadu letounu P-51 Mustang

Místo dopadu letounu P-51 Mustang

FOTO: ČTK/AP

CNN připomněla, že pilot Leeward se ještě den předtím vyjadřoval sebevědomě a tvrdil, že má v závodě velké šance."Nikdo ze závodníků není tak rychlý jako my, tvrdil o svém týmu. A budeme ještě rychlejší," řekl pilot.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Historické letadlo spadlo na letecké show mezi diváky. Zdroj: Reuters