Clintonová potvrdila postoj USA: „Americká vláda bere hrozbu vážně.“ A je to i vidět. Bezpečnost byla posílena na mostech, v tunelech a ve veřejné dopravě. Přibylo kontrolních stanovišť v metru.

Podle Clintonové by „nemělo být překvapením, že al-Káida stále míří na Spojené státy“.

Newyorská policie kontroluje kvůli teroristické hrozbě autobus

Newyorská policie kontroluje kvůli teroristické hrozbě autobus

FOTO: Brian Snyder, Reuters

V USA po smrti Usámy bin Ládina měli podle ministryně mnozí lidé pocit, že hrozba zmizela, příznivci sítě se však míní pomstít. Zmínila, že sice všechny odnože al-Káidy přišly o své operativce, ale to neznamená, že by nebezpečí z její strany pominulo. Zmínila, že například al-Káida na Arabském poloostrově a v Levantě se už pokoušela útočit v USA.

Varování z Pákistánu

Informace o současné hrozbě přišly z Pákistánu. Podle nich má jít o útoky auty nebo kamióny naloženými výbušninami na strategická místa ve Washingtonu nebo New Yorku.

Newyorská policie kontroluje nákladní auto

Newyorská policie kontroluje nákladní auto

FOTO: Brian Snyder, Reuters

Podle televize ABC dokonce v srpnu přicestovali do USA tři lidé, kteří chtějí spáchat útok. Údajně je mezi nimi i Američan. Není ale jasné, zda mají útočit právě tito tři lidé.

Clintonová také mluvila o ideologii zášti al-Káidy. Zmiňuje se také nebezpečí ze strany příznivců teroristů narozených v USA.

V každém případě Clintonová řekla, že je potřeba, aby američtí občané byli ušima a očima, které budou pomáhat bezpečnostním pracovníkům. To připomíná projevy z doby po útocích a potvrzuje, že vláda USA bere nebezpečí vážně. Stejně mluvil i starosta New Yorku Michael Bloomberg, který uvedl i telefonní čísla, na něž se má volat.