Pokud by se téměř 62leté Nyadové podařilo 166 kilometrů dlouhou vzdálenost překonat, stala by se prvním člověkem, který to bez ochranné klece proti žralokům dokázal. Cílem trasy byly floridské ostrovy Keys.

Plavbu, která měla trvat asi 60 hodin, Nyadová ukončila sama po posouzení povětrnostních i mořských podmínek, které při skoku do moře v Havaně byly takřka ideální. Na palubu jednoho z doprovodných plavidel se nechala vytáhnout v úterý před sedmou hodinou ranní SELČ (zhruba hodinu po půlnoci místního času); podle agentury Reuters potom zvracela.

Diana Nyadová

Diana Nyadová

FOTO: Enrique De La Osa , Reuters

Už v pondělí posádka jedné z doprovodných lodí, které vytrvalkyni poskytovaly logistické zázemí, informovala, že po osmnácti hodinách plavání Nyadová cítila bolest v rameni a měla "lehký záchvat astmatu". Jinak se ale pohybovala stále plnou silou.

Plavba jako gesto porozumění

Nyadová chtěla plavbou učinit "symbolické lidské gesto" porozumění, i když uvedla, že její čin asi nebude znamenat posun v napjatých americko-kubánských vztazích.

O přeplavání Floridské úžiny se neúspěšně Nyadová pokusila již v roce 1978, náplast na prohru si opatřila o rok později, kdy překonáním 164 kilometrů z bahamského Bimini do USA vytvořila světový rekord v plavání na otevřeném moři bez ochranné klece.

Trasu mezi Havanou a nejbližším americkým ostrovem Key West už v roce 1997 překonala Australanka Susan Maroneyová, ta ale použila protižraločí klec. Nyadová plavala volně, i když ne bez ochrany. Prostor před plavkyní prozkoumával sonar a po jejích obou stranách se neustále držely dva kajaky. V doprovodném člunu byli navíc v pohotovosti potápěči, kteří by dotěrné dravce měli odehnat, a pro nejhorší případ byli v týmu i lékaři.