Chávezovi byl v červnu v Havaně vyňat rakovinný nádor z pánevní oblasti. V minulých dnech podstoupil prezident rovněž v Havaně první fázi chemoterapie, která má pokračovat v dalších měsících.

Chávez ve čtvrtek řekl, že nejtěžší etapu by měl mít za sebou do konce roku, a pozval latinskoamerické prezidenty na prosinec do Caracasu. Schůzka se měla původně konat začátkem června při oslavách 200. výročí vyhlášení venezuelské nezávislosti, ale kvůli Chávezově nemoci byla odložena.

Chávez, kterého protivníci obviňují, že se snaží nemoci využít k dalšímu posílení kultu své osobnosti, ve čtvrtek na balkoně paláce Miraflores zpíval, krátce tančil s jednou ze svých dcer, posílal polibky davu a halil se do venezuelské vlajky.

Opět popichoval USA

Za další příznak toho, že se zase cítí být ve formě, označila agentura Reuters to, že znovu začal popichovat Spojené státy, jejichž je velkým kritikem. Tentokrát si vzal na mušku jejich státní dluh, gratuloval si, že Venezuele Američané nic nedluží, a ironicky se tázal, zda jim má Venezuela poskytnout půjčku. "Ne," odpovídal dav.

Chávez zopakoval, že příští rok bude znovu kandidovat. Jeho popularita se podle průzkumu z minulého týdne udržuje na 50 procentech a od zveřejnění jeho zdravotních problémů se nezměnila. Ve funkci je od roku 1999.