Let byl málem půl minuty před startem zrušen. Odpočítávadlo se kvůli nesrovnalosti, kterou hlásil počítač, zastavilo na ukazateli 00:31. Zakrátko byl však vydán povel k letu, když se ukázalo, že nejde o závadu.

Raketoplán Atlantis startuje k poslední misi.

Raketoplán Atlantis startuje k poslední misi.

FOTO: Michael Berrigan , Reuters

Poslední start raketoplánu se čtveřicí astronautů, mezi nimiž je i jedna žena, sledovalo na místě okolo půl miliónu lidí. Atlantis veze přes 3,5 tuny materiálu na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Náklad tvoří z třetiny potraviny pro posádku ISS na celý další rok. Mise raketoplánu potrvá 12 dní.

Páteční let je v pořadí 135. za tři desítky let programu raketoplánů. Americká Národní agentura pro letectví a vesmír (NASA) se rozhodla program ukončit s ohledem na finanční náklady na stroje. Raketoplány Discovery a Endeavour mají už svoji derniéru za sebou. Stejně jako ony, skončí Atlantis v muzeu.

V Atlantisu naposledy k ISS vyrazili velitel Chris Ferguson, pilot Doug Hurley a specialisté Sandra Magnusová a Rex Waldheim (zprava do leva).

V Atlantisu naposledy k ISS vyrazili velitel Chris Ferguson, pilot Doug Hurley a specialisté Sandra Magnusová a Rex Waldheim (zprava do leva).

FOTO: Gary Hershorn, Reuters

NASA i americká vláda tvrdí, že s létáním do vesmíru konec není. Úřady ale do budoucích programů chtějí zahrnout soukromé firmy a nevyhýbají se myšlence spolupráce se zahraničím – psalo se o možnosti podílu EU na projektech.

USA nebudou mít vesmírnou loď schopnou dopravovat lidi nejméně do roku 2015. NASA bude odkázána na ruské Sojuzy.

Raketoplány měly podle původních plánů zahájit éru pravidelného cestování do vesmíru.
Program byl zahájen v roce 1972. NASA přišel na 174 miliard dolarů (necelé tři bilióny korun).
Raketoplány za tři desítky let uskutečnily 135 letů, z toho Atlantis 33.
Do vesmíru od roku 1981 letělo 355 astronautů.
Letka urazila přes 870 000 000 kilometrů.
Dva z pěti raketoplánů – Columbia a Challenger havarovaly. Nehody si v letech 1986 a 2003 vyžádaly smrt 14 členů posádek.