Ukázalo se, že více než 70 procent ze 29 284 zbraní zabavených drogovým gangům Mexiku v letech 2009 a 2010, na jejichž původ se mexické úřady tázaly v USA na Úřadu pro alkohol, tabák a zbraně, pocházelo ze Spojených států amerických.

To ale nemusejí být všechny zbraně z USA, protože na některé se mexické úřady nemusely ptát, zdůraznila senátorka Diana Feinsteinová.

„Zpráva potvrzuje, co mnozí z nás vědí," řekl senátor Charles Schumer. "Pro mexické narkobarony je stále velmi snadné získat přes naše hranice do svých rukou vražedné zbraně s kvalitami vojenských. Potřebujeme zdvojnásobit úsilí, abychom udrželi nebezpečné zbraně z dosahu rukou těchto zločinců," dodal.

Senátoři proto chtějí, aby se opět zavedl zákaz na vývoz střelných zbraní majících charakter vojenských, který vypršel v roce 2004. Chtějí také, aby bylo zakázáno na veletrzích zbraní prodávat zbraně bez ověřeného původu.

Zpráva potvrzuje, jak moc jsou mexické drogové kartely propojené s USA, kam dodávají narkotika a odkud získávají zbraně. Mexiko opakovaně uvádělo, že problém s drogovými kartely je do jisté míry způsoben vysokou poptávkou po drogách v USA.