Charla Nashová téměř zemřela, když ji v roce 2009 napadl asi stokilový šimpanz Travis, který patřil její kamarádce. Přežila, ale z děsivé nehody si odnesla trvalé následky, přišla o obě ruce a zrak a obličej měla celý znetvořený. Letos v květnu však podstoupila náročné operace. Při nich jí byly transplantovány obě ruce a nový obličej.

Na rekonstrukci obličeje pracoval tým více než třiceti lékařů, sester a anesteziologů z nemocnice v Bostonu pod vedením českého lékaře Bohdana Pomahače. Přes 20 hodin upravovali Nashové nos, rty, mimické svaly, nervy a kůži obličeje.

Charla Nashová po napadení šimpanzem

Charla Nashová po napadení šimpanzem

FOTO: fotobanka Profimedia

Nashová však trpěla pooperačními komplikacemi.Přestaly se jí prokrvovat nově přišité ruce, a proto jí musely být opět odejmuty. Obličej se jí ale podle všeho hojí dobře, potvrdil to i její bratr Steve Nash. "Neuvěřitelné, bylo úžasné vidět její obličej. Je tak perfektní a skutečný. Myslím, že jeho funkčnost výrazně přispěje ke kvalitě jejího života," řekl na tiskové konferenci Nash.

V průběhu následujících měsíců by měla Nashová, která bohužel zůstala slepá, získávat stále lepší kontrolu nad obličejovými svaly a měl by se jí navrátit čich. Dárce, kterému Nashová vděčí za svou novou podobu, ale zůstal v utajení s ohledem na jeho rodinu, uvedla agentura Reuters.