Prezident v prohlášení uvedl, že se Spojené státy nadále angažují v úsilí o dosažení míru na Blízkém východě. "Mám plnou důvěru v Davidovu schopnost dosahovat v tomto důležitém úsilí dalšího pokroku," řekl. Připomněl také, že Mitchell vždy říkal, že bude svou funkci vykonávat jen dva roky.

Obama jmenoval Mitchella do úřadu dva dny po svém vstupu do Bílého domu v roce 2009. Vyslanec strávil většinu z následujících dvou let cestováním mezi Izraelci, Palestinci a arabskými zeměmi a snažil se přimět znesvářené strany k rozhovorům, jež by vyústily ve vznik nezávislého palestinského státu, který by neznamenal ohrožení pro Izrael.

Mitchell v minulosti sloužil jako prostředník mírových rozhovorů mezi katolíky a protestanty v Severním Irsku. Na Blízkém východě se mu ale významnějšího pokroku dosáhnout nepodařilo.

Mitchellovu pozici zhoršila dohoda mezi Fatahem a Hamásem

Podle serveru Politico měl Mitchell těžkou pozici, protože USA i palestinští představitelé se při jednání soustředili na zmrazení izraelské kolonizace západního břehu Jordánu, židovský stát však na to odmítl přistoupit. Velvyslancovo postavení poté dál zhoršila nedávná dohoda mezi palestinskými stranami FatahHamás. Hamas považují Američané za teroristickou organizaci a odmítají s ní jednat, pokud neuzná právo Izraele na existenci. Hamás tento požadavek odmítá.

Poradce palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse Nímr Hamád v reakci na Mitchellovu rezignaci oznámil, že vyslancovi komplikoval práci neústupný postoj židovského státu. "Mitchell...neviděl způsob, jak být prostředníkem mezi dvěma stranami, z nichž jedna nechce naslouchat," prohlásil Hamád.

Izrael se k Mitchellově rezignaci ani k Hamádovu výroku nevyjádřil.