Akce amerického komanda v pákistánském Abbóttabádu z 2. května byla podle ministra misí, při níž měl být bin Ládin buď chycen, nebo zabit. Pokud by se chtěl bin Ládin vzdát, bylo by to přijato, řekl Holder.

"Kdyby existovala ta možnost přijatelné kapitulace, tak by se uskutečnila. Ovšem ochrana sil, které byly do domu vyslány, byla v našich myslích prioritou," prohlásil ministr.

Holder zopakoval, že akce byla v souladu s mezinárodním právem, které povoluje udeřit proti nepřátelským velitelům.

Usáma dál koordinoval teroristy

Američtí specialisté mezitím analyzují materiály, které vojáci našli v domě, kde se bin Ládin posledních pět let skrýval i se svými třemi ženami a potomky. Jedná se především o ručně psaný deník, sto paměťových disků a pět počítačů.

Video

Expirované video

Usáma Bin Ládin sleduje sám sebe v televizi (Pentagon nahrávku zveřejnil bez zvuku)

Zdroje blízké vyšetřování deníku The Washington Post pověděly, že bin Ládin vzdor skromným podmínkám zůstával v kontaktu s radikály a plánoval další útoky proti USA.

„Vzkazoval jim: musíte se soustředit na USA a Západ,“ uvedl zdroj s tím, že ne všichni jeho spojenci s Usámou souhlasili. Někteří se chtěli více soustředit na útoky v arabském světě, například v Jemenu, Somálsku či Alžírsku, které by navíc podle jejich názoru byly méně riskantní.

Americký představitel rovněž poznamenal, že se bin Ládin v domě v Abbóttabádu cítil bezpečný a zjevně si nepřipravil žádný plán úniku v případě, že by byl vypátrán.

Video

Expirované video

Okolí domu, kde byl zabit Usáma Bin Ládin