Na záběrech byly vidět díly, které svým tvarem neodpovídaly žádnému známému typu vrtulníku. Jejich tvarování naznačovalo, že jde o stroj kategorie stealth, tedy obtížně zjistitelný radarem.

Webu Army Times to potvrdil bývalý letec s tím, že speciální verze vrtulníku MH-60 Black je tvarován podobně, jako už vyřazený F-117 Night Hawk. „Skutečně nevypadá jako tradiční Black Hawk. Má ostré hrany. Jako F-117. Víte přece, jak se užívají hrany a úhly (pro odraz paprsků radaru) a tak to udělali na tomto.“

Snaha o co nejobtížnější zjistitelnost je patrná i u hlavy rotoru a jejího zakrytí. Zřejmě bude mnohalistý, aby byl tišší. Stejně tak bude vyrovnávací rotor zřejmě částečně zakrytý a pěti nebo šestilistý. Podobnost s MH-60 ukazují vodorovné ocasní plochy.

Video

Expirované video

Zvědavci vzali Usámův dům útokem (Reuters)

Skutečnost, že stroj měl vlastnosti stealth, by vysvětlovala, proč byl zničen, protože jinak by bylo možné nechat havarovaný Pawe Hawk na místě a jen zničit jeho speciální vybavení.

Dosud nebylo známo, že by USA měly ve výzbroji vrtulník s vlastnostmi steatlh. Vyvíjely ho, ovšem nakonec byl vývoj pozorovacího RAH-66 Comanche, který měl nahradit průzkumné stroje OH-58 Kiowa Warrior, zrušen kvůli příliš vysokým nákladům a po pádu Východního bloku už nebyl považován za potřebný.

Ovšem Comanche by v takovéto akci nebylo možné použít. Nebyl určen pro přepravu výsadků, ale pro průzkum a útok.

Trosky vrtulníku na zahraně domu bin Ládina. Američané jej po havárii zničili.

Trosky vrtulníku na zahraně domu bin Ládina. Američané jej po havárii zničili.

FOTO: Reuters

Zatím není jasné, co způsobilo havárii stroje, specialista spekuloval, že možná nátěr na skle kabiny zajišťující nižší odraz radarových paprsků komplikoval použití brýlí pro noční vidění při přistání v domě. Je pravděpodobnější, že stroj byl plně zatížen a v turbulenci se propadl, jak píše web Shephard.

Už MH-60 Pave Hawk je o půl tuny těžší kvůli svému vybavení než standardní UH-60 Black Hawk. Neviditelný stroj navíc bude mít zatahovací podvozek, což jeho hmotnost ještě zvýší.

Trosky vrtulníku na zahraně domu bin Ládina. Američané jej po havárii zničili.

Trosky vrtulníku na zahraně domu bin Ládina. Američané jej po havárii zničili.

FOTO: Reuters

Abbottabád leží ve výšce 1200 metrů, kde je řidší vzduch a teplota dosahovala 17 stupňů, což je více, než se předpokládalo. Ztráta vztlaku je proto pravděpodobná,

Podle webu ArmyTimes bylo do podoby kategorie stealth přestaveno několik strojů MH-60 160. leteckého pluku speciálních operací. Byl na to uzavřen i kontrakt s Boeingem, i když prý technologii vyvíjel Lockheed. Stroje už jednotka dostala, ale údajně nebyly zařazeny do služby.