Bin Ládin byl zabit dvěma ranami - jednou do hlavy a duhou do hrudi - až na konci přestřelky, uvedl list London Evening Standard. Střílet měli po americkém komandu jen jeho strážci. Tím list posílil spekulace, že bin Ládina bylo možné dopadnout živého.

Poradce amerického prezidenta Obamy pro bezpečnost John Brennan ale uvedl, že kdyby byla příležitost, tak by komando bin Ládina dopadlo živého. „Jestliže by byla příležitost dostat bin Ládina živého, kdyby nepředstavoval žádné nebezpečí, jednotlivci účastnící se akce by toho byli schopni a byli na to připraveni.“ Podle něj to ale byla vzdálená možnost.

Video

Expirované video

Dům, kde se skrýval Usáma bin Ládin

Bin Ládinova žena nebyla při akci zabita, ale jen zraněna. Zabita byla jiná žena, která v domě žila, ale ta nesloužila jako živý štít, jak původně uvedl John Brennan. I on ale dříve naznačil, že jako živý štít mohla sloužit dobrovolně, takže ho spíš chtěla chránit vlastním tělem.

K identifikaci těla bylo použito několik metod. Kromě svědectví jeho manželky i programy umožňující počítačové srovnání fotografií obličeje z různých dob, a biometrické údaje, i když není jasné, jaké údaje měli Američané k dispozici, zda například měli otisky prstů.

Jeden z vysokých představitelů amerického úřadu pro vyšetřování FBI Michael D. Kirkpatrick také uvedl, že bin Ládin měl velmi typickou postavu. Na oblast, kde žil, byl nezvykle vysoký.

Jeho identitu potvrdil především test DNA. USA měly nejméně jeden vzorek DNA od jeho příbuzných, kteří žili v USA a léčili se tam. Jeden ze vzorků měl být od bin Ládinovy sestry. Brennan jen uvedl, že jednou z priorit bylo získat vzorky DNA od Usámových příbuzných.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Útok na bin Ládina jeho sousedé natočili na mobil