V pondělí večer americké ministerstvo obrany sdělilo, že ostatky byly po pohřbu shozeny do severní části Arabského moře. Činitelé Pentagonu novinářům sdělili, že s ostatky bin Ládina naložili v souladu s islámskými zvyklostmi, včetně omytí těla.

"Přípravy na pohřeb na moři začaly v 7:10 SELČ a skončily v 8:00 SELČ. Tělo zesnulého bylo omyto a položeno na bílé plátno, pak jsme ho umístili do pytle se závažím. Jeden z vojáků přečetl připravené náboženské poznámky, které rodilý mluvčí přeložil do arabštiny. Když dočetl, položili jsme tělo na připravené prkno, které jsme převrátili, načež tělo zesnulého sjelo do moře," popsal podle agentury Reuters podrobnosti obřadu na palubě americké letadlové lodě USS Carl Vinson činitel Pentagonu.

Video

Expirované video

Usáma bin Ládin byl zabit Američany (Reuters)

"Ubezpečujeme všechny, že s jeho tělem bylo zacházeno v souladu s islámskou praxí a tradicí. Tohle bereme vážně, takže jsme s ním nakládali náležitým způsobem," uvedl představitel americké administrativy Jake Tapper.

Vůdce teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin zemřel v neděli při přestřelce v pákistánském Abbottábádu. Jeho smrt oznámil v pondělí v přímém přenosu televizní stanice CNN americký prezident Barack Obama.

Stanice Fox News předtím oznámila, že USA nebudou bránit pohřbení těla podle muslimské tradice. Podle jejích zdrojů se připravoval převoz těla do bin Ládinova rodiště, Saúdské Arábie. Fox News tvrdila, že zatím jsou ostatky na jedné z amerických vojenských základen v Afghánistánu.

Americká stanice ABC sdělila, že se USA chtějí vyhnout tomu, aby se z místa bin Ládinova hrobu stalo poutní místo teroristů. Proto bylo rozhodnuto hodit bin Ládina do moře. "Chceme, aby s ním bylo naloženo v souladu s islámskou tradicí. Bereme to vážně a bude s ním naloženo náležitým způsobem," citovala ABC svůj zdroj z americké vlády.

ČTĚTE TAKÉ:
Američané zabili Usámu bin Ládina
Bin Ládina střelili do hlavy v domě, kde byl s rodinou
Izrael a Británie oceňuje bin Ládinovu smrt
Američané oslavují v ulicích teroristovu smrt
Co může následovat po smrti nejhledanějšího teroristy? 
Zabití Usámy je Obamův trumf pro volby
Cena stříbra šla po bin Ládinově smrti dolů