Problém se objevil až ve chvíli, kdy posádka mířila do raketoplánu. Technici zjistili závadu ohřívačů na jedné z napájecích jednotek, které mají na starosti pohyb motorů a klapek raketoplánu. Ohřívače brání tomu, aby se na zařízení tvořila námraza.

Na začátek poslední mise raketoplánu se chystal i americký prezident Barack Obama.

V posádce raketoplánu bude i astronaut Andrew Feustel, který s sebou poveze plyšovou postavičku Krtečka z českých večerníčků. Jeho tchyně pochází z Česka.

Krtek bude doprovázet amerického astronauta Andrewa Feustela na misi STS 134.

Krtek bude doprovázet amerického astronauta Andrewa Feustela na misi STS 134.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Letí naposledy a s použitými díly

Endeavour během své 25. a poslední mise dopraví na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) Alfa-magnetický spektrometr za dvě miliardy dolarů pro výzkum chování subatomových částic. Přistát má po nejdéle 16 dnech ve vesmíru a poté bude přesunut do muzea Kalifornského vědeckého střediska v Los Angeles.

Endeavour ke startu využije již použité raketové motory, které sloužily k  letům už v roce 1981. Hlavní palivová nádrž je z roku 2002, ale poškodil ji ve výrobním závodě hurikán Katrina. Kvůli svému „stáří“ její žlutavou barvu změnilo sluneční záření na oranžovou.

V Kennedyho středisku je i skupina českých astronomů včetně předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše. Ti chtěli symbolicky zamávat Feustelovi i jeho Krtečkovi.

Giffordsová i přes zranění na Floridě

Největší pozornost veřejnosti se však soustřeďovala na velitele mise Marka Kellyho a jeho manželku Gabrielle Giffordsovou, zotavující se z průstřelu mozku.

Pracovníci Kennedyho střediska už se s nadcházejícím koncem raketoplánů smířili. „Je to trochu smutné, ale vyrovnali jsme se s tím. Jen doufáme, že nový program začne dřív,“ řekl šéf startů Mike Leinbach. Američané nyní musí k letům do vesmíru používat ruské třímístné lodě Sojuz, americké soukromé firmy slibují poskytnout vesmírné „taxíky“ až koncem desetiletí.