Nejvíce se na nákladech podílí munice, zejména 191 střel s plochou dráhou letu Tomahawk. Všechny přišly na 269 miliónů. Dále bylo svrženo 455 přesných bomb naváděných laserem nebo GPS, každá stojí desítky tisíc dolarů.

Podle Pentagonu představuje zveřejněná částka pouze dodatečné náklady na nasazení jednotek a je očištěná od toho, kolik by stál provoz lodí a stíhaček bez zapojení do operace. U stíhaček F-15E jde o 60 miliónů.

Drahé jsou i lety, i když při nich není shozena žádná munice. Například hodina letu bombardéru B-2 přijde na 10 000 dolarů. V úvodu operace byly nasazeny tři a jejich let z Missouri nad Libyi a zpět v délce 25 hodin přišel na 750 000 dolarů. Dalších 1,3 miliónu stálo čtyřicet pět shozených přesných bomb JDAM.

Agentura AP už minulý týden odhadla náklady na udržování bezletové zóny nad Libyí. Podle její analýzy bude operace Američany každý týden stát 100 až 300 miliónů dolarů. Centrum pro strategická studia ale uvádí 30 až 100 miliónů.

Vysoké náklady na operaci jsou jedním z důvodů, proč ji USA chtěly hodit na bedra NATO a rozdělit tak na více zemí.

Udržování bezletové zóny nad Irákem v letech 1991 až 2003 stálo USA ročně 700 miliónů dolarů.

Forbes: operace stojí USA dvě miliardy denně
Většina expertů se shoduje, že nynější letecké tažení v Libyi nebude USA stát hodně – odhadem jen 30 až 100 miliónů dolarů týdně (1,74 mld. Kč). Server časopisu Forbes však přišel s šokujícím varováním, že to ve skutečnosti jsou dvě miliardy denně (34,8 mld. Kč).
„Nemusíme platit nic navíc, abychom tam byli,“ citoval server kontraadmirála Josepha Mulloye, jehož vyjádření působí na politiky konejšivě. Podle něj totiž už USA totiž na takové účely peníze vynaložily a vycvičily své síly.
„Neřekl, že Libye je levná věc. Řekl, že účet už byl zaplacen,“ varuje Forbes s tím, že dilema Kongresu snažícího se stáhnout deficit nyní bude: „Může si Amerika nadále dovolit udržovat takové globální vojenské postavení?“ Zvlášť když si federální vláda denně půjčuje z ciziny čtyři miliardy dolarů denně (69,7 mld. Kč), upozornil server.