Vztahy obou zemí se zhoršily poté, co byl minulý měsíc na Kubě odsouzen na 15 let vězení pracovník organizace Bethesda, která na Kubě zajišťovala rozvojový projekt v rámci programu USAID. Alana Grosse poslal kubánský soud za mříže za to, že se nelegálně snažil zavést na Kubě telekomunikační zařízení, údajně aby podryl socialistické zřízení a pomohl ke kybernetické válce proti Havaně.

Gross uvedl, že chtěl jen zlepšit internetovou dostupnost pro nevelkou židovskou komunitu na Kubě. Její zástupci, s nimiž se má Jimmy Carter sejít, to ale popírají.

Ačkoliv Carter cestuje na pozvání kubánské vlády jako zástupce centra Jimmyho Cartera, ministerstvo zahraničí USA i Grossova rodina vyjádřily naději, že se mu podaří přimět Havanu k propuštění amerického pracovníka.

Bývalý prezident USA se během pobytu na ostrově setká i s prezidentem Raúlem Castrem, kardinálem Jaimem Ortegou a dalšími představili. Na Kubě se zdrží do středy.

USA a Kuba přerušily vzájemné diplomatické styky v 60. letech a Spojené státy uplatňují vůči ostrovu ekonomické a finanční sankce.
Carter, za jehož působení v Bílém domě v letech 1977 až 1981 obě země pro vzájemné styky otevřely alespoň zájmové sekce, Kubu navštívil naposledy v roce 2002. Tehdy kritizoval jak americké sankce, tak potlačování politické plurality na Kubě.