Miniraketoplán poprvé letěl do vesmíru loni v dubnu a na oběžné dráze byl sedm měsíců. Ani tehdy letectvo neuvedlo, jakou misi přesně plnil. K novému startu mluvčí letectva pouze uvedla, že X-37B bude na oběžné dráze "provádět experimenty, které budou vyhodnoceny po návratu na Zemi".

Utajování podrobností obou misí miniraketoplánu vyvolává spekulace o možnostech jeho užívání. Objevily se spekulace, že by bylo možné plavidlo použít k útoku na cizí vojenské technologie. Podle vojenských odborníků ale současná verze miniraketoplánu něčeho takového není schopna.

Plavidlo X-37B připomíná klasický raketoplán, má ale proti němu asi čtvrtinové rozměry. Je také obratnější a na oběžné dráze vydrží díky získávání energie ze solárních panelů až devět měsíců. Klasické raketoplány tam obvykle tráví pouze dva týdny.

Kosmickou loď začal vyvíjet americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve spolupráci se společností Boeing. Později projekt převzalo vojenské letectvo a hlavní cíl programu začal být utajován.