Pozastavení libyjského členství navrhla samotná rada pro lidská práva. Je to vůbec poprvé, co se tato rada vyjádřila k situaci lidských práv u jednoho ze svých členů, a dokonce přijala rezoluci požadující pozastavení jeho členství.

Už o víkendu Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila sankce proti Libyi. Vyzvala ke zmrazení zahraničního majetku libyjského vůdce Muammara Kaddáfího a jeho nejbližších a uvalila embargo na dovoz zbraní do Libye. Vyzvala také Mezinárodní trestní soud, aby prošetřil, zda při násilnostech v Libyi nebyly spáchány zločiny proti lidskosti nebo válečné zločiny.

Zpráva Libyi chválí

Kolem Rady OSN pro lidská práva ještě před hlasováním propukla bouře. Přesto, že odsoudila násilí Kaddáfího režimu proti opozici a chce je prošetřit, měla na svém probíhajícím zasedání 18. března hlasovat o hodnotící zprávě, v níž libyjský režim naopak chválí za lidská práva.

Na tento do očí bijící rozpor v úterý upozornila nevládní organizace UN Watch se sídlem v Ženevě, kde zasedá i HRC. „Dělají jedině to, že poskytují krytí libyjskému režimu,“ citovala televize FoxNews ředitele organizace Hillela Neuera. „Jak může HRC přijmout zprávu, když samotní libyjští diplomaté připustili, že jejich režim práva porušuje?“ dodal.

Povstání proti Kaddáfího režimu vstoupilo do třetího týdne. Síly věrné Kaddáfímu stále kontrolují hlavní město Tripolis, ale už na jeho okraji musí tvrdě bojovat o pozice.