Floridský soud vyhověl žalobě 26 amerických států. Ty tvrdily, že stát porušuje práva svých občanů, když po nich pod hrozbou pokuty žádá, aby do roku 2014 povinně uzavřeli zdravotní pojištění.

Obamova administrativa se proti verdiktu federálního soudu odvolá, reagovalo podle agentury Reuters ministerstvo spravedlnosti. Podle jeho mluvčí Tracy Schmalerové se vláda domnívá, že schválený zákon je v souladu s ústavou, a proto chce pondělní soudní výrok napadnout u odvolacího soudu.

Stejnou část Obamovy reformy napadl v prosinci i soud ve Virginii. Vláda ale proti jeho rozhodnutí podala před dvěma týdny odvolání.

Žalob na neústavnost zdravotnické reformy podaly americké státy u několika soudů. Úspěchu ale zatím dosáhly jen ve Virginii a na Floridě, v několika přích naopak zvítězila vláda. Očekává se, že o osudu reformy nakonec rozhodne americký nejvyšší soud.

Státy jsou proti vyšším povinným výdajům

Obamovi se reformu podařilo po dlouhém a vyčerpávajícím vnitropolitickém boji prosadit na jaře 2010. Hlavní části reformy, jako je například zdravotní pojištění dostupnější pro desítky milionů nepojištěných Američanů, ale vejdou v platnost až za několik let. Prezidentovi se podle průzkumů veřejného mínění nepodařilo přesvědčit Američany o její potřebnosti. Lidé v USA spíše slyší na argumenty republikánů, že jde o nepotřebnou a nákladnou změnu.

S reformou také nesouhlasí většina amerických států. Vadí jim především to, že se kvůli změně zákonů zvýší jejich povinné výdaje.