„Německé ozbrojené síly nařídily lodi vrátit se do přístavu Ushuaia kvůli vyšetřování. Týká se incidentu, který se stal na palubě v listopadu,“ uvedl Davis. „Vyšetřovací výbor je už na cestě z Německa a dorazí do našeho města v několika dnech,“ dodal. Loď už je u přístavu.

Podle německých médií námořní kadeti odmítli vyšplhat na čtyřicet metrů vysoký stěžeň poté, co z něj jedna kadetka spadla a zabila se. Kapitán pak chtěl čtyři kadety, kteří rozkaz odmítli, postavit mimo službu pro vzpouru proti důstojníkům a kvůli vyvolávání nepokojů. Ombudsman Hallmut Könighaus uvedl, že se někteří kadeti cítili, jako by byli ve vězení.

Německá výcviková loď Gorch Fock u přístavu Ushuaia

Německá výcviková loď Gorch Fock u přístavu Ushuaia

FOTO: Facundo Santana, Reuters

Komise má zjistit, zda výcvik probíhal v souladu s řády. „Ponižující vojenská cvičení nebudou tolerována," řekl ministr obrany Karl-Theodor zu Guttnbergh listu Suddeutsche Zeitung. „Pokud byla pochybení, budou následky,“ dodal.

Současně uvedl, že armáda nic neutajovala a vše bude plně objasněno.

Bundeswehrem v posledních letech otřáslo několik skandálů s šikanou. Navíc ministr čelí problémům kvůli tomu, že byly systematicky otevírány dopisy vojáků sloužících v Afghánistánu.

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Maps.Yahoo.com