Dva lidé zahynuli v Alabamě, kde napadlo mezi 15 a 25 centimetry sněhu. Jedna oběť je z Mississippi.

Fronta provázená sněhovými bouřemi zasáhla oblast poprvé v neděli. [celá zpráva]

Od té doby napadlo ve státech od Louisiany po Severní Karolínu průměrně 25 centimetrů sněhu. V Minor Hill v Tennessee napadly 34 centimetry, v Oxfordu v Mississippi 25, v alabamském Huntsville 17, stejně jako v Asheville v Severní Karolíně.

Zledovatělá ulice v centru Atlanty

Zledovatělá ulice v centru Atlanty

FOTO: Tami Chappell, Reuters

V některých oblastech padal mrznoucí déšť, který vytvářel na silnicích ledovku. "Když sjedete z hlavních tahů, je to jako na kluzišti," popsal situaci louisianský řidič Tim Loucks.

V Atlantě ve státu Georgia napadlo 18 centimetrů sněhu. Město přitom má k dispozici jen osm sněžných pluhů, takže odstraňování následků kalamity potrvá několik dní. Kamióny zablokovaly dálnice a okruh kolem města.

Varování na dálnici v Atlantě

Varování na dálnici v Atlantě

FOTO: Tami Chappell, Reuters

V postiženém regionu bylo kvůli počasí od neděle zrušeno přes 2000 letů. Nejhůř zasažené bylo letiště v Atlantě, kde aerolinky dosud odřekly na 1400 spojů.

Sněhová bouře se postarala i o výpadky elektřiny. V Georgii přišlo o dodávky proudu 5000 domácností, v Mississippi 4000 a v Lousianě pak 2300.

Louisiana kvůli počasí vyhlásila stav ohrožení, ten platil i v několika okresech dalších států. V postižených oblastech se v pondělí rušilo školní vyučování. Lidé kvůli obavám z následků bouře vykoupili v obchodech trvanlivé potraviny.

Meteorologové předpokládají, že se jih USA bude potýkat se sněhem přinejmenším do víkendu. Teploty by do té doby měly jen zřídka vystoupit nad bod mrazu.