Podle agentury se tak úřad snažil zlepšit vztahy s Českem, jehož hněv kvůli kanadské vízové povinnosti pro Čechy může podle kanadských představitelů ohrozit novou obchodní dohodu mezi Kanadou a Evropskou unií.

Při cestách do Kanady potřebují Češi víza od loňského července, kdy Ottawa vízovou povinnost jednostranně obnovila. Praha to ostře kritizovala a jako protiopatření zavedla víza pro kanadské diplomaty. Českým politikům se zatím nedaří přimět Kanadu ke zrušení povinnosti. Proti zavedení víz, které Kanada zdůvodnila vysokým počtem českých žadatelů o azyl, se postavila i Evropská unie.

Ve hře je obchodní dohoda

Dokumenty podle La Presse Canadienne také ukazují, že Evropská komise tlačila na Kanadu, aby zrušila vízovou povinnost pro Čechy. Kanadští představitelé, kteří vyjednávají obchodní dohodu s EU, se obávají, že se ji nepodaří uzavřít do roku 2011, pokud spor ohledně víz nebude vyřešen. Jistý člen kanadské delegace podle kanadské agentury varoval, že Evropané by v případě nedokončeného vyjednávání s Kanadou mohli přesměrovat své úsilí na jiné obchodní trhy.

Čeští diplomaté a veřejní činitelé nepředstavují velké riziko nelegálního přistěhovalectví, citovala La Presse Canadienne z dokumentu adresovaného loni kanadskému ministrovi pro přistěhovalectví Jasonovi Kenneymu. Text také zdůrazňuje, že české pasy se pokládají za důvěryhodné. Autoři však připouštějí, že v případě jejího uplatnění by podobnou výjimku mohly požadovat i jiné státy.

Kanadské ministerstvo pro přistěhovalectví nyní odmítlo sdělit, zda se nějaká výjimka pro Čechy stále zvažuje. Mluvčí úřadu Kelli Fraserová uvedla, že vízová politika se nezměnila. Poznamenala, že počet českých žadatelů o azyl se od zavedení této politiky snížil, dodala La Presse Canadienne.