Mluvčí pobřežní stráže řekl, že plavidla se potýkají se šestimetrovými vlnami, ale že během příštích 24 hodin by se podmínky měly zlepšit. Neměl žádné zprávy, že by někdo z dvacetičlenné posádky víc než dvousetmetrové lodi utrpěl nějaké zranění.

Zásah tažné lodi utišil obavy, že loď s porouchanými motory by mohla narazit na mělčinu. Žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí, uvedla pobřežní stráž.

Bouře unášela plavidlo směrem k ostrovu Atka přibližně 2100 kilometrů jihozápadně od města Anchorage. V noci na sobotu se počasí umoudřilo a loď mohla s omezeným výkonem motorů plout nízkou rychlostí dále na volné moře. Tažné plavidlo Viking II se k ní dostalo během noci místního času.

Loď Golden Seas o délce 223 metry plující pod liberijskou vlajkou veze z Kanady do Spojených arabských emirátů náklad semen řepky, dva milióny litrů těžkého oleje pro lodní motory, 45 tisíc litrů nafty a 40 tisíc litrů maziva. Silné vichry o rychlosti přes 70 kilometrů za hodinu a vlny dosahující devíti metrů vyřadily turbodmychadla u jejích motorů.

Loď bude v Dutch Harbor opravena a poté by měla pokračovat v plavbě.