Podle mluvčího pobřežní hlídky Jeffa Halla se záhadná skvrna objevila v lokalitě Tiger Pass severozápadně od města Venice ve státě Louisiana v rozlehlé deltě Mississippi. Do oblasti vyrazila průzkumná loď, aby oranžovo-hnědou látku na hladině prozkoumala. Skvrna je dlouhá asi čtyři kilometry a široká 200 metrů.

"Znepokojuje nás hlavně proto, že se blíží k pobřeží a ohrožuje ekologicky citlivé oblasti," řekl novinářům Hall. Pokud se zjistí, že jde o ropu, musí se oblast vyčistit. Jistotu chtějí mít záchranáři do úterka.

V rámečku je vyznačena oblast ústí Mississippi, kde se skvrna objevila.

V rámečku je vyznačena oblast ústí Mississippi, kde se skvrna objevila.

FOTO: yahoo.maps.com

Strach z podezřelé látky je podle agentury Reuters pozůstatkem doznívající paniky z obří ekologické katastrofy, která oblasti Mexického zálivu zasáhla v dubnu. Miliony litrů ropy se dlouhé týdny a měsíce valily z poškozeného ropného vrtu, který se podařilo uzavřít až v červenci. Katastrofa postihla rozsáhlé oblasti států Louisiana, Mississippi, Alabama a Florida a těžké následky zanechala i na místní ekonomice.

Skvrna v deltě Mississippi

Skvrna v deltě Mississippi

FOTO: ČTK/AP

Velká většina ropy, která z poškozeného vrtu unikla, se už podle amerických úřadů v moři rozptýlila. Někteří američtí vědci a místní rybáři však takové tvrzení zpochybňují.