"Pan ministr Lavrov mi zdůraznil určitý zájem o tuto nabídku," řekl bez bližších podrobností Schwarzenberg.

Ruský Atomstrojexport v konsorciu s českou Škoda JS, je jednou ze tří firem, které se ucházejí o zakázku za zhruba 500 miliard korun na dostavbu dvou bloků v Temelíně. Jeho konkurenty jsou americký Westinghouse a francouzská Areva. Vítěz výběrového řízení by měl být znám na jaře 2012.

Jednání o Gruzii

Oba ministři spolu jednali i o dalším odzbrojování v Evropě. "Bylo mi vysvětleno ruské stanovisko, kterému jsem pozorně naslouchal. Já jsem vysvětlil ministru Lavrovovi naše zásadní stanovisko, že každý pobyt vojáků na území cizího státu se musí opírat o souhlas hostitelské země," řekl český ministr. Rusko od konfliktu s Gruzií v roce 2008 udržuje na části jejího území své vojáky.

Český ministr také zopakoval pozvání prezidenta Václava Klause jeho ruskému protějšku Dmitriji Medveděvovi na návštěvu České republiky. Podle Schwarzenberga by ruský prezident mohl přijet při příležitosti výstavy Z kremelských pokladů, která se připravuje na Pražském hradě. Šéf české diplomacie také pozval do Prahy Lavrova.

Schwarzenberg přijel na Valné shromáždění OSN v delegaci vedené prezidentem Václavem Klausem. V pátek by se Schwarzenberg měl sejít se svým syrským protějškem Valídem Mualimem.

Klaus v sobotu vystoupí na Valném shromáždění s projevem, který by se měl týkat globálního vládnutí.