„Po devatenáct měsíců jsme tvrdě pracovali, abychom se vyhnuli krizi, aby ekonomika, která se smrskla, zase rostla. A i když ekonomika roste, zůstává tu obrovská díra,“ řekl Obama.

Zdůraznil, že kroky, které jeho vláda podnikla, pomohly zotavení ekonomiky. „Udělali jsme zásahy, které ekonomiku na dlouho posílí.“ Zmínil především peníze poskytnuté na budování infrastruktury. Podle něj tyto peníze pomohou Americe udržet krok se zeměmi, které na ní už pracují a budují vysokorychlostní železnice.

Podle něj je ale potřeba ještě hodně udělat. „Milióny Američanů stále hledají práci. Vyzval senátory, aby přestali blokovat balíček na podporu malých podnikatelů, který neprošel kvůli obstrukcím republikánů.

Obama přiznal, že Američané jsou už rozzlobení, že je pokrok tak pomalý. Protože demokraté mají v křesle prezidenta a ovládají obě komory Kongresu, budou samozřejmě volby referendem o ekonomické politice. Obama ale zdůraznil, že ideje republikánů jsou ještě horší: „Republikáni nabízejí přesně to, co nás dostalo do problémů. Jestli chcete politiku, která nás dovedla do problémů, republikáni jsou připraveni to udělat.“ Podle něj přinesou opět chaos.

Obama ale je ochoten s republikány jednat o daních.