„Vypadá to jako v Kolumbii před dvaceti lety, když narkomafie ovládaly celá území země,“ řekla po projevu před americkými experty pro zahraniční politiku z Rady pro zahraniční vztahy. Podle ní drogové kartely ve svém postupu „ukazují stále více a více z přístupu vzbouřenců“.

Mexická vláda hodnocení Clintonové odmítla. Mluvčí vlády Alejandro Poire řekl, že společný je jen kořen konfliktů v Mexiku a v Kolumbii. A tím je vysoká poptávka po drogách v USA.

Americká administrativa poprvé připustila částečnou odpovědnost USA za situaci. Zmínila ale především fakt, že se do Mexika dostávají z USA zbraně, které kartely využívají. Podle posledních studií tři ze 14 střelných zbraních použitých při zločinech v Mexiku pocházejí z USA.

Poire také odmítl, že by se dalo srovnat jednání drogových kartelů s ozbrojenými povstalci. Dodal ale, že „Mexiko při boji s kriminalitou dělá vše“ a zmínil, že „spolupráce s USA je nedílnou součástí strategie“ při boji s drogovými kartely.

Ze slov Clintonové je patrné, že se USA obávají drogové války více, než oficiálně připouštějí, vyvozuje z vystoupení mexický korespondent BBC Julian Miglierini.

 Změna americké politiky

Clintonová také hovořila o změně americké zahraniční politiky. Obamova administrativa je kritizována, že na poli mezinárodní politiky zatím příliš neuspěla. Írán ani Severní Korea se nevzdaly svých jaderných ambicí, bezpečnostní situace v Afghánistánu je stále špatná a izraelskopalestinské vztahy se nepodařilo zlepšit.
To se podle Clintonové změní.