Ukazuje se, že kolem 500 výrobků massachusettské společnosti AS&E už nakoupily vlády USA a jiných zemí a Pentagon skenery používá pro hledání bomb v IrákuAfghánistánu.
Avšak jejich nasazení v ulicích amerických měst vzbuzuje stejné spory o porušování soukromí jako v případě letištních, jelikož mohou zobrazit intimní partie lidského těla.

„To, že vlády a obchodníci jsou nadšeni, nepřekvapuje. Z hlediska soukromí se však jedná o nejdotěrnější myslitelné technologie,“ říká Marc Rotenberg z Informačního střediska elektronického soukromí (EPIC).

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Tělesný skener odhalí vše.

Poukazuje na to, že zatímco letištní skenery jsou jen podpůrným prostředkem a snímky se kontrolují v místnosti oddělené od bezpečnostních pracovníků, „je těžké si představit, že mohou být používány běžně v městských ulicích“.

„Systém nemůže být využit k identifikaci osoby, rasy, pohlaví či věku,“ brání se náměstek ředitele AS&E Joe Reiss. Nepopřel však, že mobilní skenery mohou na rozdíl od letištních uchovávat záznamy, „Děláme, co naši zákazníci potřebují,“ řekl.