Obviněný Súdánec Ibráhím Ahmad Mahmúd Kúsí se začátkem července přiznal, že materiálně pomáhal terorismu. Obžaloba a obhajoba se dohodly, že budou žádat trest od 12 do 15 let vězení.

Soud uznal Kúsího vinným a porotě, kterou tvořilo 10 důstojníků, trvalo poté určení rozsudku zhruba hodinu. Osm let, které muž již strávil na Guantánamu, se přitom do výše trestu nepočítají.

Hrozilo mu doživotí

Padesátiletému Kúsímu hrozilo i doživotí. Stanice BBC uvedla, že Súdánec ovšem díky přiznání zřejmě pobude ve vězení mnohem kratší dobu, avšak obsah soudní dohody zůstane několik týdnů tajný. Rozsudek ještě projde revizí Pentagonu.

Kúsí pod přísahou řekl, že vědomě podporoval teroristickou síť Al-Káidu v nepřátelství vůči Spojeným státům nejméně od roku 1996. Doznal, že pracoval jako bin Ládinův srážce a že mu pomáhal unikat před americkým zajetím. V komplexu, kde se bin Ládin ukrýval, rovněž vařil, a byl si prý dobře vědom toho, že je Al-Káida teroristická organizace. Američané Kúsího dopadli roku 2001, když uprchl z úkrytu v afghánských horách Tora Bora.

Na Guantánamu zůstává zhruba 170 vězňů

Na Guantánamo začala předchozí vláda George Bushe posílat osoby, které byly jako podezřelé z terorismu zadrženy hlavně po americké invazi do Afghánistánu v roce 2001. Nyní je zde ještě kolem 170 vězňů.

Ochránci lidských práv věznici od začátku kritizují kvůli tomu, že jsou zde vězni léta drženi bez soudu, což odpovídá principům právního státu. Současný prezident Barack Obama chce věznici uzavřít a vězně přesunout do města Thomson ve státě Illinois.