Podle šéfky úřadu Jane Lubchencové skvrnu neočekávaně rychle rozptylují bakterie. Poznamenala však, že přetrvávají obavy z důsledků, které nelze pozorovat, a doplnila: „Víme, že ropa znečistila 600 mil (přes 960 kilometrů) pobřeží“. Podle ní z hladiny skvrna mizí také díky „agresivní snaze zamezit jejímu šíření“.

To potvrdil i zmocněnec americké vlády nad ropnou havárií Thad Allen, když řekl, že záchranáři mají potíže najít na mořské hladině ještě nějakou ropu. „Vídáme jen malé koncentrace. Snažíme se zjistit, kde všechna ta ropa je a co se s tím dá dělat,“ prohlásil.

The Washington Post rovněž informoval, že americká vláda zřídí komisi, která vyšetří okolnosti úniku ropy z poškozeného vrtu provozovaného firmou BP u pobřeží Louisiany.

Největší ekologická katastrofa v dějinách USA začala výbuchem metanu na ropné plošině Deepwater Horizon 20. dubna. Při následném požáru plošiny zemřelo 11 dělníků. Vrt je v současnosti zakryt a záchranáři se ho chystají zapečetit. BP v souvislosti s případem vymění v říjnu výkonného ředitele.

V úterý u pobřeží Louisiany narazila loď do dalšího vrtného zařízení. Unikající ropu se pravděpodobně podaří brzy zastavit. [celá zpráva]