Mluvčí mexického ministerstva vnitra Ricardo Najera v neděli sdělil, že úřady umožnily vězňům zadržovaným ve věznici Cereso, aby 18. července podnikli útok na oslavu narozenin na farmě v Torreonu v sousedním státě Coahuila. „Umožnily jim vyjít z věznice a použít zbraně stráží a jet ve služebních vozidlech,“ přiznal.

„Delikventi je zlikvidovali v rámci dohody proti jiné skupině organizovaného zločinu,“ upřesnil Najers s tím, že se akce vymkla z rukou: „Naneštěstí během těchto poprav delikventi zbaběle pozabíjeli i nevinné civilisty, než se vrátili do svých cel.“

Akce šokovala svoji brutalitou i provedením. Zločinci přijeli na místo a bez jediného slova zastřelili 17 lidí a zranili dalších 18.

Najera uvedl, že jsou vyšetřování čtyři lidé z vedení věznice včetně jejího ředitele. Už byli zadrženi.

K vedení věznice přivedl vyšetřovatele fakt, že na místě činu byly nalezeny kulky z útočných pušek, které používají vězeňské stráže.

Podle Najery se stejní vězni podíleli ještě na dvou dalších masových vraždách v Torreonu, kdy také použili služební zbraně stráží při likvidaci členů soupeřícího drogového gangu.

Na severu Mexika spolu soupeří drogové kartely Zatas, Gulf a Sinaloa vedený Joaquinem Guzmánem. Drogová válka si vyžádala už 25 000 obětí.